Federacja Branżowych Związków Producentów Rolnych

Aktualności

SPOTKANIE Z MINISTREM

11-09-2015

Głównym tematem spotkania było omówienie sytuacji związanej z suszą na terenie kraju. Minister poinformował, że Premier Ewa Kopacz podpisała pakiet pomocy dla rolników poszkodowanych przez suszę. Oznacza to, że od 11 września będzie można składać wnioski o zatwierdzoną przez rząd pomoc finansową. 

Czytaj więcej...

PROTEST ROLNIKÓW W BRUKSELI

11-09-2015

7 września, w Brukseli odbył się protest europejskich rolników. Uczestniczyło w nim ponad 6000 rolników (i 2000 ciągników), w tym przedstawiciele polskich organizacji członkowskich Copa. Federację reprezentowali m.in. przewodniczący Marian Sikora i wiceprzewodniczący Ryszard Mołdrzyk. Protestujący domagali się natychmiastowych działań w związku z kryzysową sytuacją na rynkach rolnych 

Czytaj więcej...

Spotkanie z Ministrem

07-08-2015

3 sierpnia odbyło się spotkanie ministra rolnictwa Marka Sawickiego z przedstawicielami organizacji rolniczych należących do Copa-Cogeca i CEJA. Głównym tematem spotkania była sprawa suszy oraz pomocy dla plantatorów czarnej porzeczki. Przedstawiciele organizacji poinformowali ministra o szkodach w uprawach jakie z powodu wysokich temperatur występują w ich regionach. Opowiedzieli się również za wprowadzeniem pomocy de minimis dla wszystkich plantatorów czarnej porzeczki.

Czytaj więcej...

RADA FEDERACJI

07-08-2015

16 lipca odbyło się posiedzenie Ray Federacji z udziałem Prezesów i przedstawicieli krajowych rolniczych związków – jednostek członkowskich Federacji. W Posiedzeniu uczestniczyli również: Prezes Agencji Rynku Rolnego Radosław Szatkowski, Wiceprezes Zarządu ELEWARR Sp. z o.o. Marek Kluczyński oraz pracownicy ministerstwa rolnictwa. Podczas posiedzenie omawiano aktualną sytuację na poszczególnych rynkach rolnych, problemy ze skupem produktów rolnych, problem suszy, regulacje związane z PROW oraz umowy kontraktacyjne.

Czytaj więcej...

Sngle Europe Varied Food

19-06-2015

To hasło przewodnie kampanii „Wsparcie promocji polskiej żywności poprzez niwelowanie barier w eksporcie”, organizowanej przez Federację i związki branżowe we współpracy z organizacjami zrzeszającymi producentów i eksporterów żywności. Kampania sfinansowana jest ze środków: Funduszu Promocji Mięsa Wieprzowego, Funduszu Promocji Mięsa Wołowego, Funduszu Promocji Mięsa Drobiowego, Funduszu Promocji Owoców i Warzyw.

Czytaj więcej...

Prezydium Copa-Cogeca w Rydze

12-06-2015

W dniach 2-3 czerwca, w Rydze, odbyło się posiedzenie Prezydium Copa. Pierwszego dnia członkowie Prezydium spotkali się z Laimdotą Straujumą – Premier Łotwy, która przestawiła informacje o działaniach w czasie Prezydencji Łotwy w UE. Podczas posiedzenia odbyła się również wymiana poglądów z Janisem Duklavsem, Ministrem Rolnictwa Łotwy na temat uproszczenia WPR. W drugim dniu obrad członkowie Prezydium Copa debatowali m.in.: o sytuacji na rynku mleka, uproszczeniu polityki jakości i WPR, handlu międzynarodowym. Federację w obradach reprezentowali: Przewodniczący Rady Federacji Marian Sikora oraz Dyrektor biura Agnieszka Falba-Gałkowska.

Czytaj więcej...

Kasza na stół ... po raz trzeci

26-05-2015

Wystartowała trzecia edycja kampanii „Lubię kaszę – kasza na stół, na zdrowie, na co dzień”. w czasie kampanii chcemy przypomnieć, jak cennym źródłem witamin i minerałów jest kasza, oraz podpowiedzieć, jak wprowadzić ją na stałe do naszej diety przez cały rok. Do przygotowywania dań na bazie kaszy zachęcać będzie jej znawca i szef kuchni – Andrzej Polan.

Kampania sfinansowana jest ze środków Funduszu Promocji Ziarna Zbóż i Przetworów Zbożowych.

Czytaj więcej...

"Pora na pomidora" po raz piąty

15-05-2015

Jak zadbać o właściwy sposób odżywiania dzieci oraz młodzieży i przekonać ich do regularnego jedzenia polskich warzyw i owoców, które są cennym źródłem witamin? Rodzicom i ich pociechom przypomni o tym 5. edycja kampanii „Pora na pomidora, czyli jak tu nie kochać polskich warzyw i owoców". Ma ona zachęcić do kształtowania zdrowych nawyków żywieniowych już od najmłodszych lat oraz zasugerować, jak wprowadzić te produkty do codziennej diety.

Czytaj więcej...

MIędzynarodowe aspekty rolnictwa - spotkanie w Brukseli

15-05-2015

W dniach 4-5 maja Przewodniczący Rady Federacji Marian Sikora uczestniczył w posiedzeniu grupy roboczej „Międzynarodowe aspekty rolnictwa” Copa-Cogeca oraz grupie dialogu obywatelskiego KE ds. międzynarodowych aspektów rolnictwa. Podczas spotkania grupy roboczej Copa-Cogeca poruszono następujące kwestie: informacja na temat negocjacji WTO, dobrostan zwierząt a negocjacje handlowe, wymiana poglądów z przedstawicielem DG TRADE na temat strategii handlowej UE i misja rolnictwa.

 

Czytaj więcej...

Prezydium COPA - COGECA

15-05-2015

W dniach 22-24 kwietnia br. w Portugalii (Estorial) odbyło się posiedzenie Prezydiów Copa-Cogeca oraz konferencja portugalskiej organizacji CAP. Podczas posiedzenia Prezydiów Copa-Cogeca omówione zostały następujące tematy: wymiana poglądów z p. Jose Diogo Santiago Albuquerque, portugalskim sekretarzem stanu ds. rolnictwa, na temat wdrażania reformy WPR ze zwróceniem szczególnej uwagi na uproszczenie, informacje na temat uproszczenia WPR, informacje na temat handlu międzynarodowego, sprawozdanie finansowe Copa-Cogeca za 2014 r., dyskusja z p. Nuno Melo, posłem do Parlamentu Europejskiego, na temat sprawozdania w sprawie sytuacji sektora warzyw i owoców od momentu wprowadzenia reformy z 2007r. 

Czytaj więcej...