Federacja Branżowych Związków Producentów Rolnych

Aktualności

Prezydium Copa

07-10-2015

W dniach 24-25 września, w Brukseli odbyło się posiedzenie Prezydium Copa. Uczestniczli w nim Przewodniczący Maria Sikora i Specjalista w biurze Federacji Emilia Ożarowska. Podczas posiedzenia omawiano następujące tematy: wymiana poglądów z p. Fernandem Etenem, luksemburskim ministrem rolnictwa, na temat sytuacji na rynku i programu luksemburskiej prezydencji Rady Unii Europejskiej w zakresie rolnictwa...

Czytaj więcej...

SPOTKANIE Z MINISTREM

11-09-2015

Głównym tematem spotkania było omówienie sytuacji związanej z suszą na terenie kraju. Minister poinformował, że Premier Ewa Kopacz podpisała pakiet pomocy dla rolników poszkodowanych przez suszę. Oznacza to, że od 11 września będzie można składać wnioski o zatwierdzoną przez rząd pomoc finansową. 

Czytaj więcej...

PROTEST ROLNIKÓW W BRUKSELI

11-09-2015

7 września, w Brukseli odbył się protest europejskich rolników. Uczestniczyło w nim ponad 6000 rolników (i 2000 ciągników), w tym przedstawiciele polskich organizacji członkowskich Copa. Federację reprezentowali m.in. przewodniczący Marian Sikora i wiceprzewodniczący Ryszard Mołdrzyk. Protestujący domagali się natychmiastowych działań w związku z kryzysową sytuacją na rynkach rolnych 

Czytaj więcej...

Spotkanie z Ministrem

07-08-2015

3 sierpnia odbyło się spotkanie ministra rolnictwa Marka Sawickiego z przedstawicielami organizacji rolniczych należących do Copa-Cogeca i CEJA. Głównym tematem spotkania była sprawa suszy oraz pomocy dla plantatorów czarnej porzeczki. Przedstawiciele organizacji poinformowali ministra o szkodach w uprawach jakie z powodu wysokich temperatur występują w ich regionach. Opowiedzieli się również za wprowadzeniem pomocy de minimis dla wszystkich plantatorów czarnej porzeczki.

Czytaj więcej...

RADA FEDERACJI

07-08-2015

16 lipca odbyło się posiedzenie Ray Federacji z udziałem Prezesów i przedstawicieli krajowych rolniczych związków – jednostek członkowskich Federacji. W Posiedzeniu uczestniczyli również: Prezes Agencji Rynku Rolnego Radosław Szatkowski, Wiceprezes Zarządu ELEWARR Sp. z o.o. Marek Kluczyński oraz pracownicy ministerstwa rolnictwa. Podczas posiedzenie omawiano aktualną sytuację na poszczególnych rynkach rolnych, problemy ze skupem produktów rolnych, problem suszy, regulacje związane z PROW oraz umowy kontraktacyjne.

Czytaj więcej...

Sngle Europe Varied Food

19-06-2015

To hasło przewodnie kampanii „Wsparcie promocji polskiej żywności poprzez niwelowanie barier w eksporcie”, organizowanej przez Federację i związki branżowe we współpracy z organizacjami zrzeszającymi producentów i eksporterów żywności. Kampania sfinansowana jest ze środków: Funduszu Promocji Mięsa Wieprzowego, Funduszu Promocji Mięsa Wołowego, Funduszu Promocji Mięsa Drobiowego, Funduszu Promocji Owoców i Warzyw.

Czytaj więcej...

Prezydium Copa-Cogeca w Rydze

12-06-2015

W dniach 2-3 czerwca, w Rydze, odbyło się posiedzenie Prezydium Copa. Pierwszego dnia członkowie Prezydium spotkali się z Laimdotą Straujumą – Premier Łotwy, która przestawiła informacje o działaniach w czasie Prezydencji Łotwy w UE. Podczas posiedzenia odbyła się również wymiana poglądów z Janisem Duklavsem, Ministrem Rolnictwa Łotwy na temat uproszczenia WPR. W drugim dniu obrad członkowie Prezydium Copa debatowali m.in.: o sytuacji na rynku mleka, uproszczeniu polityki jakości i WPR, handlu międzynarodowym. Federację w obradach reprezentowali: Przewodniczący Rady Federacji Marian Sikora oraz Dyrektor biura Agnieszka Falba-Gałkowska.

Czytaj więcej...

Kasza na stół ... po raz trzeci

26-05-2015

Wystartowała trzecia edycja kampanii „Lubię kaszę – kasza na stół, na zdrowie, na co dzień”. w czasie kampanii chcemy przypomnieć, jak cennym źródłem witamin i minerałów jest kasza, oraz podpowiedzieć, jak wprowadzić ją na stałe do naszej diety przez cały rok. Do przygotowywania dań na bazie kaszy zachęcać będzie jej znawca i szef kuchni – Andrzej Polan.

Kampania sfinansowana jest ze środków Funduszu Promocji Ziarna Zbóż i Przetworów Zbożowych.

Czytaj więcej...

"Pora na pomidora" po raz piąty

15-05-2015

Jak zadbać o właściwy sposób odżywiania dzieci oraz młodzieży i przekonać ich do regularnego jedzenia polskich warzyw i owoców, które są cennym źródłem witamin? Rodzicom i ich pociechom przypomni o tym 5. edycja kampanii „Pora na pomidora, czyli jak tu nie kochać polskich warzyw i owoców". Ma ona zachęcić do kształtowania zdrowych nawyków żywieniowych już od najmłodszych lat oraz zasugerować, jak wprowadzić te produkty do codziennej diety.

Czytaj więcej...

MIędzynarodowe aspekty rolnictwa - spotkanie w Brukseli

15-05-2015

W dniach 4-5 maja Przewodniczący Rady Federacji Marian Sikora uczestniczył w posiedzeniu grupy roboczej „Międzynarodowe aspekty rolnictwa” Copa-Cogeca oraz grupie dialogu obywatelskiego KE ds. międzynarodowych aspektów rolnictwa. Podczas spotkania grupy roboczej Copa-Cogeca poruszono następujące kwestie: informacja na temat negocjacji WTO, dobrostan zwierząt a negocjacje handlowe, wymiana poglądów z przedstawicielem DG TRADE na temat strategii handlowej UE i misja rolnictwa.

 

Czytaj więcej...